VšĮ Radviliškio ligoninėje pradėjo veikti nauja moderni, ES standartus atitinkanti sterilizacinė

Sterilizacinė pastatyta ir įrengta įgyvendinus projektą Valstybės investicijų programos ir Radviliškio rajono savivaldybės biudžeto lėšomis ,,Sterilizacijos ir dezinfekcijos įrangos įsigijimas bei ligoninės I korpuso rekonstravimas“. Sumontuoti du nauji didelės apimties švedų gamybos, frakcionuoto vakuumo garo sterilizatoriai ir automatinės plovimo - dezinfekavimo mašinos su priedais, įrengtos vėdinimo ir vandens paruošimo sistemos.

Patekus į ligoninę, net nesusimąstoma apie tai, kas paruošia operacijoms medžiagą, kaip išdezinfekuoti  ir išsterilizuoti instrumentai, ir kas visa tai atlieka.

Sterilizacija – viena iš hospitalinių infekcijų prevencijos krypčių.  Kad infekcijų sukėlėjai nebūtų perduoti per medicinos prietaisus – chirurginius instrumentus ar medicininę įrangą –  juos reikia kruopščiai plauti, dezinfekuoti bei sterilizuoti. Nuo instrumentų apruošimo kokybės ir pačios sterilizacijos priklauso ir operacijos ar medicininės procedūros sėkmė. Sterilizacija – tai procesas, kurio metu sunaikinamos ne tik bakterijos, virusai  bet ir sporos. Jis vyksta sterilizatoriuose, kurie privalo būti įrengti specialiose patalpose – sterilizacinėje. Sterilizacinę galima prilyginti operacinei, nes čia keliami itin aukšti reikalavimai ne tik švariai aplinkai ir įrangai, bet ir švarių, nešvarių oro srautų išsidėstymui.  Sterilizacijos procesui  ypač svarbus pirminis instrumentų paruošimas – išplovimas, dezinfekcija. Atsparesni karščiui instrumentai iš metalo bei tvarsliava sterilizuojami  134 C  temperatūroje. Jautresni karščiui medicinos prietaisai  iš gumos bei plastiko – 121C temperatūroje. Prietaisų supakavimui naudojamas specialus krepuotas popierius sterilizacijai arba krepuoto plastiko maišeliai.

Sterilizacinėje dirba bendrosios praktikos slaugytojai ir sterilizatorių aparatininkai, kurie tokiam darbui reikalingas žinias ir įgūdžius atnaujina periodiškai. Jie privalo žinoti kaip išardyti instrumentą, kaip jį išplauti, kokiomis medžiagomis išdezinfekuoti ir vėl surinkti ir kokios trukmės ciklą parinkti sterilizacijos procesui. Didžiausia dalis instrumentų į sterilizacinę patenka iš operacinių.  Jų svoris nevienodas. Ypač sunkūs traumatologinių ortopedinių operacijų instrumentų rinkiniai. Kai kurie sveria daugiau kaip 7 kilogramus. Tokiems rinkiniams sudėti į sterilizatorius naudojami specialūs vežimėliai.

Kiekvienas medicininis prietaisas turi sterilaus galiojimo pradžią ir pabaigą, todėl slaugytojas, prieš panaudodamas sterilų gaminį ar paruošdamas naudoti, pirmiausia patikrina ar neįplyšusi jo pakuotė, po to įvertina sterilizacijos galiojimo laiką bei indikatoriaus spalvą. Krepuotame  popieriuje supakuotas sterilus gaminys galioja 28 paras, krepuoto plastiko maišelyje – 6 mėnesius.

Per dieną vienas sterilizatorius atlieka 4 – 5 sterilizacijos ciklus. Kiekvienas sterilizacijos krovinio bei automatinių plovimo - dezinfekavimo mašinų plovimo ciklas yra kontroliuojamas specialiais indikatoriais. Jeigu indikatorių spalva nepasikeičia arba nenusiplauna  pagal gamintojo etaloną, ciklai turi būti kartojami. Svarbu, jog kiekvienas sterilus gaminys turėtų informacinius lipdukus. Šie lipdukai, panaudojus sterilų gaminį, po procedūros yra įklijuojami į medicininę dokumentaciją. Ligoninėje privalo būti nustatyta sterilių gaminių atsekamumo tvarka, pildomi sterilizacijos proceso registrai, krovinio registracijos kortelės ir kiti medicininiai sterilizacinės dokumentai.

VšĮ Radviliškio ligoninės informacija, 2017 m. sausio mėn.

Sausio 30 dieną juostelę iškilmingai perkirpo ir oficialiai ją atidarė Lietuvos Respublikos Seimo narys Algirdas Butkevičius, Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis, Tarybos nariai Vida Janulaitienė, Vaidas Smalinskas, Jonas Pravilonis, vyriausioji savivaldybės gydytoja, įmonių, pastačiusių sterilizacinę ir parūpinusių įrangą vadovai, žiniasklaidos atstovai, ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė, ligoninės gydytojai bei kiti kolektyvo nariai, o naujas patalpas pašventino Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios parapijos klebonas Tomas Rudys.