Radviliškio ligoninė 2022-uosius metus pasitiko sustiprėjusi

  • 2022-02-04

Gydymo įstaigos direktorius Vaidas Smalinskas: „Galiu užtikrintai pasakyti, kad niekas neplanuoja uždaryti mūsų ligoninės“

Pastaruoju metu skleidžiama daug gandų apie tai, kad centrinė valdžia esą nori uždaryti Radviliškio ligoninę, o žmonės gąsdinami, kad jiems nebebus kur gydytis. Gandai lieka gandais, bet apie ligoninės ateitį niekas kitas nežino geriau už patį Radviliškio ligoninės direktorių Vaidą Smalinską, todėl kreipiamės į jį, norėdami sužinoti informaciją iš pirmų lūpų. „Visi gandai apie ligoninės uždarymą neatitinka tiesos, juos skleidžia kai kurie politikai, kurie gąsdindami žmones ir keldami sumaištį bando susikrauti savo populiarumo reitingus. Galiu užtikrintai pasakyti, kad niekas neplanuoja uždaryti mūsų ligoninės, nes ji nepaisant koronaviruso pandemijos keliamų iššūkių dirba sėkmingai, įgyvendiname naujus projektus ir planuojame ateities darbus, kad mūsų pacientai gautų dar kokybiškesnes paslaugas, kad ligos būtų diagnozuojamos kuo ankstyvesnėse stadijose, o medikai aprūpinti šiuolaikinėmis diagnostikos ir gydymo priemonėmis“, – sako ligoninės direktorius. Tad kokie Radviliškio ligoninei buvo 2021-ieji metai?

Susidorota su koronaviruso pandemijos keliamais iššūkiais
Nors šalyje 2021 metais tęsėsi sudėtinga epidemiologinė situacija dėl COVID-19 ligos, Radviliškio ligoninėje nebuvo stabdomas asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas. Vis tik pacientų lankymas atskirais laikotarpiais buvo ribojamas arba draudžiamas (išskyrus terminalinės būklės pacientus). Siekiant padėti jų artimiesiems Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje buvo sudaryta galimybė pacientams vaizdo pokalbiais bendrauti su artimaisiais. Šiam tikslui naudojami 2020 metais UAB „Krizių tyrimo centras“ organizuotų sveikatos priežiūros specialistų mokymu metu gauti planšetiniai kompiuteriai. Didžiausia našta Radviliškio ligoninei tapo įpareigojimas po visą Lietuvą vežioti COVID-19 užsikrėtusius pacientus. Gydymo įstaiga buvo paversta savotišku taksi parku: lengva koronaviruso sukeltos ligos forma sergančius Radviliškio rajono gyventojus, kuriems nebuvo reikalingas stacionarus gydymas ir jie galėjo būti gydomi ambulatoriškai, Radviliškio ligoninė buvo įpareigota iš Respublikinės Šiaulių ligoninės pervežti į jų izoliavimosi vietą. Negana to, ligoninė privalėjo užtikrinti iš užsienio valstybių grįžusių Radviliškio rajono gyventojų, kuriems pasireiškė bent vienas iš COVID-19 ligos simptomų, transportavimą iš visų tarptautinių Lietuvos Respublikos sienos kirtimo punktų į pagrindines asmens sveikatos priežiūros įstaigas. Šie gyventojų vežiojimai po visą šalį gydymo įstaigai buvo tarsi akmuo po kaklu, nes ligoninei nešė vien tik nuostolius. Finansiškai nuostolingas Radviliškio ligoninei buvo ir sprendimas joje įkurdinti „Karščiavimo kliniką“, kurioje nuo 2020 metų rugsėjo 10 dienos pradėtos teikti ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems Radviliškio rajono pacientams. Jeigu ne šios nuostolingos veiklos, Radviliškio ligoninės finansiniai rodikliai būtų žymiai geresni, tačiau visa tai lėmė pasaulį užgriuvusi koronaviruso pandemija ir ligoninei nori nenori teko prisiimti jai nebūdingas funkcijas. 2021-ieji į Radviliškio ligoninės istoriją bus įrašyti ne tik kaip kovos COVID-19 pandemija metai. Direktorius V. Smalinskas sako, kad didžiulė gydymo įstaigos sėkmė yra tai, jog Lietuvos sveikatos mokslų universiteto medicinos ir odontologijos rezidentūros bazių vertinimo ir atrankos komisija Radviliškio ligoninę patvirtino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rezidentūros baze Vidaus ligų, Ortopedijos traumatologijos ir chirurgijos rezidentūros studijų programoms. Ligoninė yra pasiruošusi priimti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto medicinos rezidentūros studentus ir atsakingai paruošti kvalifikuotus gydytojus specialistus.

Nauja įranga – geresnei gydymo kokybei
Radviliškio ligoninės vadovas džiaugiasi, kad 2021 metais jo vadovaujamai gydymo įstaigai pavyko atnaujinti diagnostikos bei gydymo įrangą. Išsamesniems akių ligų tyrimams Radviliškio ligoninė įsigijo naują  kompiuterinį perimetrą. Kompiuterinio perimetro (akipločio) tyrimas yra labai svarbus ankstyvai daugelio akių ligų (glaukomos, regos nervo ligos ir kt.) diagnostikai. Gydytojui oftalmologui atliekant tyrimus šiuo prietaisu, gaunami daug tikslesni rezultatai, kurie leidžia nustatyti kai kurias akių ligas labai ankstyvose stadijose. Nuo 2021 metų vasario mėnesio jau ir antrajame Rentgeno diagnostikos kabinete pradėta naudoti atnaujinta rentgeno diagnostikos įranga. Stacionarus skaitmeninis rentgeno aparatas su visais reikalingais priedais, diagnostiniais monitoriais ir programine įranga įsigytas įgyvendinant Rentgeno diagnostikos paslaugų kokybės gerinimo 2018–2025 metų programą iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. Moderni įranga užtikrins mažesnę apšvitą pacientams bei kokybiškesnius ir ryškesnius vaizdus gydytojams. Radviliškio ligoninė lizingo būdu įsigijo naują greitosios medicinos pagalbos automobilį su visa reikalinga medicinine įranga: skysčių ir gleivių atsiurbėju, gyvybinių funkcijų monitoriumi, medicininio deguonies sistema, defibriliatoriumi ir kt. Šis pirkinys buvo tiesiog būtinas, nes vienas iš šiuo metu naudojamų automobilių buvo pagamintas dar 1997 metais, todėl ne tik rijo daug kuro, bet ir reikalavo brangaus remonto, kadangi susidėvėjo mašinos važiuoklė, o kėbulas prarūdijo. Be to, prasidėjus COVID-19 ligos epidemijai padaugėjo ligonių, kuriuos reikėjo pervežti į kitas gydymo įstaigas ar į saviizoliacijos vietas, todėl senasis automobilis galėjo bet kada išeiti iš rikiuotės. „Mūsų ligoninės tikslas – pacientams užtikrinti savalaikes ir kokybiškas asmens sveikatos priežiūros paslaugas. O naujasis greitosios medicinos pagalbos automobilis atitinka Lietuvoje galiojančius tokio tipo kelių transporto priemonėms keliamus techninius reikalavimus ir kokybiško paslaugų teikimo kriterijus“, – nauju pirkiniu džiaugiasi įstaigos vadovas. Radviliškio ligoninė įsigijo ir 5 naujus medicininius hidraulinius stalus „Bobath“, skirtus reabilitacijai. Šių stalų aukštis reguliuojamas elektros variklio pagalba, rankiniu arba kojiniu pedalu, tai palengvina kineziterapeutų ir masažuotojų darbo sąlygas, o pacientams suteikia daugiau patogumo reabilitacijos metu. Be to, ligoninė įsigijo ir naują neuro-ortopedinį treniruoklį, kuris skirtas pacientų reabilitacijai po įvairių sąnarių operacijų, visais kitais atvejais esant raumenų silpnumui, reakcijos sutrikimui dėl neurologinių priežasčių.

Patekti į ligoninę – žymiai patogiau ir saugiau
Atnaujinta ir ligoninės infrastruktūra. 2021 metais renovuotos Konsultacinės poliklinikos ir Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnybos prieigos bei trinkelėmis išklota kelio danga. Skyrus dalį žaliosios zonos, praplatinta automobilių stovėjimo aikštelė, todėl dabar ne tik pacientams, bet ir darbuotojams patekti į ligoninę yra ne tik žymiai patogiau, bet ir saugiau.

Ligoninėje įgyvendinami nauji projektai
2021 metais Radviliškio ligoninė įgyvendino projektą, pagal kurį ant ligoninės stogo buvo įrengta 100 kilovatų fotovoltinė saulės elektrinė. Remiantis ekspertų atlikta studija, veikiant saulės jėgainei per metus ligoninė galės sutaupyti iki 10 tūkstančių eurų. Kadangi šios elektrinės veikimas yra ilgesnis nei 25-eri metai, per tą laiką, jei nebus žymių elektros kainų svyravimų, ligoninė turės 250 tūkstančių eurų naudą. Šias lėšas bus galima skirti paslaugų kokybei gerinti, personalo kvalifikacijai kelti, įstaigos infrastruktūrai atnaujinti ir kitoms sveikatos paslaugų sritims. Nuo 2020 metų gruodžio mėnesio Radviliškio ligoninėje įgyvendinamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis finansuojamas projektas „Geriatrijos dienos stacionaro ir konsultacinio kabineto įkūrimas Viešojoje įstaigoje Radviliškio ligoninėje“. Šio projekto tikslas – didinti geriatrinių sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą Radviliškio rajone. Ligoninėje jau suremontuotos patalpos, kuriose bus įkurtas geriatrijos konsultacinis kabinetas ir 6 lovų Geriatrijos dienos stacionaras. Šiuo metu vyksta lifto įrengimo darbai. Tikimasi, kad per metus projekto naudą pajus ne mažiau kaip 120 vyresnio amžiaus rajono gyventojų. Nuo praėjusių metų gegužės mėnesio Radviliškio ligoninė kartu su kitais 7 partneriais prisijungė prie Respublikinės Šiaulių ligoninės įgyvendinamo projekto, kuriuo siekiama spręsti šiaurės Lietuvos regiono tuberkuliozės ir kitų pavojingų infekcijų, įskaitant COVID-19 ligos, plitimo kontrolės ir diagnostikos bei gydymo padėtį, gerinant asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą. Radviliškio ligoninei skirta iki 50 tūkstančių eurų lėšų. Jos bus panaudotos deguonies vamzdynams su pajungimo taškais įrengti, pulsoksimetrams, gyvybinių funkcijų monitoriams, švirkštinėms infuzinėms, enterinio maitinimo pompoms, vaizdo laringoskopams, reanimacijos-intensyviosios terapijos priemonėms ir kt. „Visi šie projektai, visa diagnostikos ir gydymo aparatūra būtų nieko verta, jeigu neturėtume patyrusių ir savo darbui atsidavusių gydytojų bei slaugytojų. Galiu tik pasidžiaugti, jog pastaraisiais metais Radviliškio ligoninės medikų kolektyvą papildė visas būrys savo srities profesionalų, o tai rodo, kad patys medikai tiki ligoninės perspektyva ir savo tolimesnę ateitį sieja su mūsų gydymo įstaiga. Kiekvienam iš jų noriu nuoširdžiai padėkoti už atsidavimą ir pasiaukojimą savo pacientams, už kantrybę ir nuoširdumą, o visiems Radviliškio rajono gyventojams linkiu stiprios sveikatos, kad nereikėtų pas mus patekti“, – sako Radviliškio ligoninės direktorius V. Smalinskas.

Radviliškio ligoninėje per 2021 metus:
• atvyko 61867 ambulatoriniai pacientai;
• konsultuoti 58187 ambulatoriniai pacientai;
• atlikta 1962 operacijos, iš jų 1289 didžiosios;
• suteiktos 2185 stacionarinės paslaugos;
• 1033 dienos chirurgijos paslaugos;
• 14368 slaugos paslaugos;
• 2589 paliatyvios pagalbos paslaugos.

Auga gydytojų ir slaugytojų atlyginimai
• 2020 metais gydytojų vidutinis atlyginimas
siekė 3163 Eur, o slaugytojų – 1211 Eur.
• 2021 metais gydytojų vidutinis atlyginimas
išaugo iki 4056 Eur, o slaugytojų – 1566 Eur.

Teksto dydis
Contrast