Radviliškio ligoninėje atlikta karpometakarpalinio sąnario endoprotezavimo operacija – pirmoji Šiaurės Lietuvoje

• 2020-01-15

2020 m. sausio 15 d. Radviliškio ligoninėje atlikta karpometakarpalinio sąnario endoprotezavimo operacija. Tai pirmoji tokio pobūdžio operacija atlikta Šiaurės Lietuvoje. Operaciją atliko Radviliškio ligoninės ortopedas traumatologas Nerijus Kutra.

„Nykštys – tai sudėtingas mechanizmas. Jei nykštys turi atlikti daug sunkaus fizinio darbo, tai galiausiai dėl nykščio sąnarių perkrovos atsiranda sąnario nudilimas, kuris medicinoje vadinamas artroze. Nykščio artrozė dažniausiai atsiranda karpometakarpaliniame sąnaryje (sutrumpintai, CMC1), kuris yra labai mobilus ir atlaiko didžiausią perkrovas dalį“, – pasakojo gydytojas N. Kutra.

Pasak jo, šis sąnarys dažniausiai nudyla žmonėms, kurie dirba sunkų fizinį darbą rankomis, arba žmonėms, kurie serga reumatinėmis ligomis. Žmonės pastebi, kad atsiranda skausmas ties nykščio pamatu, negali stipriai suimti daiktų, o ligai progresuojant daiktai pradeda kristi iš rankų, ima varginti nuolatiniai skausmai.

Sąnario nusidėvėjimas yra nesustabdomas procesas ir kai pasiekiamas lygis, kai žmogus nebegali pilnai apsitarnauti, tada gali būti taikomas chirurginis gydymas, kurio metu nusidėvėjęs sąnarys pakeičiamas dirbtiniu sąnariu, kitaip tariant, atliekama sąnario artroplastika.

Šiuo metu CMC1 sąnarys yra kompensuojamas Valstybinės ligonių kasos, tad esant minėto sąnario patologijai, ligonis turi atvykti planinei ortopedo traumatologo konsultacijai. Tuomet ligonis pastatomas į eilę riešo endoportezui gauti, o Valstybinėms ligonių kasoms paskyrus endoprotezą, ligonis kelių mėnesių bėgyje išoperuojamas ir nepilnavertiškas sąnarys pakeičiamas dirbtiniu sąnario implantu.